Zagraj z nami na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski!
...

Zagraj z nami na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski!

By Mariusz Bartodziej
Listopad 7, 2018

Poszukujemy zawodników gotowych przygotowywać się z naszym zespołem U-18 do grudniowych i styczniowych eliminacji do Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu. Finałowe rozgrywki odbędą się w lutym w Unisławiu. Udział w tych rozgrywkach to okazja do zaprezentowania się selekcjonerowi reprezentacji Polski U-19 przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy.

Nasz zespół U-18 trenuje od trzech tygodni. Występuje w nim kilku zawodników, którzy brali udział w zeszłorocznych rozgrywkach. Chcemy poszerzyć kadrę o nowych graczy z roczników 2000-2002. – Trenujemy regularnie w środy o 19:30 i doraźnie w poniedziałki w Centrum Sportu i Rekreacji Jelcz-Laskowice – mówi Jarosław Patałuch, drugi trener pierwszego zespołu i opiekun drużyny U-18.

W ramach eliminacji do Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-18 rozegramy dwa turnieje – 9 grudnia w Pyskowicach oraz 5 stycznia w Jelczu-Laskowicach. Zmierzymy się z Piastem Gliwice, SAF Gliwice, Akademią Pyskowice oraz Włókniarzem Mirsk. Dwa zespoły awansują do finałów, które odbędą się 22-24 lutego w Unisławiu. Weźmie w nich udział szesnaście najlepszych drużyn z kraju.

Okazja do zaprezentowania się selekcjonerowi kadry

UEFA zaplanowała po raz pierwszy organizację Mistrzostw Europy w Futsalu U-19 – we wrześniu 2019 roku na Łotwie. W związku z tym wszystkie kluby występujące w Futsal Ekstraklasie i na jej zapleczu muszą wziąć udział w MMP U-18, by wzmocnić potencjał reprezentacji Polski. Nasza kadra, pod wodzą Łukasza Żebrowskiego, będzie zmagać się w marcu w Finlandii z gospodarzami, Kazachstanem oraz Francją.

Udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski stanowi więc szansę dla młodych chłopaków, by przekonać trenera, że to właśnie oni powinni zagrać w reprezentacji – zauważa Jarosław Patałuch. – Ale nie występujemy w nich tylko z obowiązku. Mamy kliku naprawdę dobrych zawodników z naszego miasta, którzy już od dwóch lat są mocno związani z naszym klubem. Byłoby szkoda, gdyby nie mieli okazji się zaprezentować. Poza tym młodzież i dzieci, które szkolimy, są przyszłością Orła.

W planach treningi z pierwszym zespołem

W ubiegłym sezonie wystąpiliśmy w MMP U-18 po raz pierwszy. Dzięki temu mogliśmy przyjrzeć się pozostałym uczestnikom, aby wiedzieć, co musimy poprawić.

Myślę, że w tym roku zagramy o jeden lub dwa poziomy wyżej. W naszej drużynie pozostało sześciu zawodników, którzy pomagają nowym w szybszej adaptacji – podkreśla Jesus Lopez Garcia „Chus”, trener. – Muszą być bystrzy i cierpliwi, ponieważ wraz z Jarosławem mamy dla nich kilka celów. Najważniejszy to aby w niedalekiej przyszłości kilkoro z graczy zaczęło trenować z pierwszym zespołem.

Chus zwraca uwagę na nieprzewidywalność młodych zawodników i na to, że trzeba z nimi pracować we wszystkich aspektach: fizycznym, taktycznym, technicznym i psychologicznym.

– Najważniejsze, że opiekunem grupy jest Jarosław Patałuch. Jest moją prawą ręką od trzech lat. Ma wiele koncepcji i pomysłów na futsal, które może przekazać młodzieży. Ponadto jego zamiłowanie do nauczania pomoże wszystkim szybciej zrozumieć styl gry.

Post By : Mariusz Bartodziej