SC Sokil nie będzie jedynym przedstawicielem naszego południowo-wschodniego sąsiada podczas Acana Futsal Masters. Do Jelcza-Laskowic i Nysy zawita zupełnie odmieniony po sezonie Uragan Iwano-Frankowsk. Warto więc obserwować, co zaprezentuje tegoroczny finalista Pucharu Ukrainy.

O solidnym poziomie ligi ukraińskiej przekonał kibiców SC Sokil podczas ubiegłorocznej edycji Futsal Masters. Choć sezon zakończył w drugiej połowie tabeli, pewnie pokonał najbardziej utytułowaną drużynę Finalndii, Ilves FS Tampere. Można więc się spodziewać, że równie dobrze zaprezentuje się Uragan Iwano-Frankowsk, zwłaszcza że to już zupełnie inna drużyna niż ta, która zajęła w ostatnim sezonie ósme miejsce.

Futsal Masters to bardzo dobry turniej z różnymi interesującymi drużynami, taktykami i zawodnikami. Bardzo cieszymy się z zaproszenia. Chcemy zaprezentować dobry futsal i mam nadzieję, że kibicom się spodoba – mówi Maxim Pavlenko, trener.

Mistrz Ukrainy z doświadczeniem na europejskich parkietach

Uragan powstał w 2002 roku i od tego czasu już niejednokrotnie świętował zwycięstwa w różnych rozgrywkach. Pierwsze sukcesy przyniósł sezon 2010/2011. To wtedy ukraiński zespół zdobył mistrzostwo oraz Superpuchar Ukrainy. Rok później uczestniczył w UEFA Futsal Cup. W głównej rundzie pokonał takie zespoły jak Omonia-Ararat Futsal oraz ASA Ben Gurion, dzięki czemu zajął drugie miejsce w tabeli. W rundzie elitarnej zwyciężył z Slov-Matic Bratislava i gdyby nie utrata prowadzenia w zremisowanym spotkaniu z Città di Montesilvano Calcio a 5, ponownie objąłby drugą lokatę.

W kolejnych latach Uragan utrzymywał się w ukraińskiej czołówce. W sezonach 2011/12 i 2013/14 zajmował trzecie miejsce, a w 2012/20/13drugie. W międzyczasie zdobywał jeszcze medale na turniejach „Lviv Open Cup” oraz „Beskidy Futsal Cup”. Jego najświeższym sukcesem jest dotarcie w ubiegłym sezonie do finału Pucharu Ukrainy.

Przebudowany zespół

Uragan stanowi jednak dużą niewiadomą, a to za sprawą niemal kompletnej przebudowy po zakończeniu rozgrywek. Z klubu odeszło aż trzynastu zawodników, a dołączyło dziewięciu. Wśród nich są m.in. 22-letni Mykyta Storozhuk (przybył z wicemistrza Ukrainy Titana Pokrovskoye), 26- letni Artem Farenyuk (do niedawna Kardinal Rivne) oraz trójka futsalowców z białoruskich klubów – doświadczeni Roman Kordoba i Yurij Kogut (odpowiednio roczniki 1984 i 1988) oraz wciąż młody Yaroslav Lebid (1995).

Do tego w kadrze Uraganu znajduje się trójka reprezentantów Ukrainy na trwających Akademickich Mistrzostwach Świata. To 22-letni Mykola Mykytiuk i Andrij Tsilyk oraz 24-letni Andrij Lysenko. Dyspozycja drużyny zależy więc w dużym stopniu od trenera, który będzie musiał połączyć doświadczenie i młodość swoich podopiecznych.

Przygotowujemy się do turnieju bez trzech zawodników z racji Akademickich Mistrzostw Świata. Rozegramy kilka towarzyskich meczów przed Futsal Masters. Później będziemy mieć dwa tygodnie na korektę błędów. Chcemy skończyć najbliższy sezon z medalem – zapowiada Maxim Pavlenko.

Foto: Uragan Iwano-Frankowsk

Źródło: Uragan Iwano-Frankowsk