Jakub Sierpiński jest bratem jednego z członków naszej akademii i wielkim miłośnikiem futsalu. Z racji rozwoju i następstw choroby uniemożliwiającej mu chodzenie i mówienie potrzebuje nowego wózka. Pomóc w zebraniu środków ma akcja „Podaj do Kuby”, na którą złożą się m.in. turnieje, uliczna zbiórka funduszy oraz licytacja koszulek zespołów z różnych krajów.

17-letni Jakub Sierpiński jest podopiecznym Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Od urodzenia cierpi m.in. na mózgowe porażenie dziecięce i refluks żołądkowo-przełykowy. W konsekwencji nie potrafi mówić ani chodzić. Porusza się na wózku, który wymaga wymiany. Nowy musi być dostosowany do wieku chłopca i potrzeb wynikających z następstw chorób. Koszt zmiany to około 30 tysięcy złotych – zbyt dużo dla rodziny, która cały czas musi troszczyć się o zapewnienie odpowiedniej rehabilitacji.

Kubie można pomóc, przekazując 1% podatku bądź poprzez wpłatę na konto fundacji. Z pomocą przyszli jednak jeszcze kibice, z którymi chłopiec wspólnie dopinguje nas podczas meczów Futsal Ekstraklasy. Jego fascynacja futsalem wzięła się z rozpoczęcia przez jego brata treningów w naszej akademii.

To dla nas zupełna nowość. Do tej pory nie spotkaliśmy się jeszcze z tak ogromną empatią i zaangażowaniem ze strony tylu osób – mówi Jowita Sierpińska, matka Kuby.

Turnieje, licytacje koszulek i uliczna zbiórka

Nasz fan klub, we współpracy z klubem i Miejsko-Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. w Jelczu-Laskowicach, przygotował akcję charytatywną „Podaj do Kuby”. Składa się na nią kilka działań. W marcu będzie prowadzona zbiórka funduszy na ulicach Jelcza-Laskowic. W internecie będą pojawiały się licytacje koszulek drużyn futsalowych nie tylko z Polski, ale też z Chorwacji, Finlandii, a nawet z Kazachstanu. Ponadto w marcu odbędą się dwa turnieje charytatywne (dla dzieci i dorosłych). Ich gospodarzem będzie Centrum Sportu i Rekreacji Jelcz-Laskowice.

Pierwsze rozgrywki zaplanowano na 17 marca, od 9:00 do 16:00. Zmierzą się w nich dzieci z roczników 2010 i 2012. Wpisowe wynosi 250 zł (kwota za drużynę, w cenie m.in. posiłek i napój). Całość zostanie przeznaczona na wsparcie Kuby. Na uczestników turnieju czekają loteria, konkursy, czy kiermasz ciast. Dorośli swoje rozgrywki mają mieć 31 marca.

Akcja nabiera dopiero rozpędu, a my już mamy ogromny problem, by wyrazić swoją wdzięczność. To mega pozytywne doświadczenie i odczucia nie do opisania. Patrząc na to, co się dzieje, zwykłe dziękuje wydaje się banalne i nie na miejscu – mówi Jowita Sierpińska.

Środowisko futsalowe łączy się w pomocy

Sebastian Bednarz, prezes Orła, podkreśla, że fani od początku mocno wspierają klub nie tylko podczas meczów, ale też przy okazji rozmaitych akcji. Już niejednokrotnie udowadniali, że potrafią pomagać.

Cieszę się, że teraz wspólnie możemy pomóc naszemu wiernemu kibicowi. Wierzę, że wspólnymi siłami uda się osiągnąć potrzebne wsparcie dla Kuby – dodaje Sebastian Bednarz.

W akcję włączają się kluby futsalowe z Polski i z zagranicy, a także takie osobistości ze środowiska futsalowego jak trener reprezentacji Rosji czy Cacau.

– Dziękuję w imieniu swoim oraz Kuby i zachęcam do aktywnej pomocy. Razem możemy wszystko.